През изминалия „дълъг” уикенд се проведоха последният кръг от Българска паркова купа и купа „България”. Както и през миналата година домакини на тези състезания бяха членовете на клуба по ориентиране от Варна – Бегун.

На 2-ри юни се проведе 3-тият последен кръг от веригата спринтови състезания по ориентиране – Българска паркова купа. Маршрутите кръстосаха Морската градина от край до край, а за да се наредят на стълбичката, състезателите трябваше да бъдат много бързи и прецизни с навигацията в парка.

Вариант 5 триумфира и в двете елитни групи с много силни бягания на Антония Григорова и Иван Сираков. Антония и Иван, въпреки, че само няколко дни по-рано се завърнаха от Европейското първенство в Чехия, бягаха отлично и не допуснаха изненади, побеждавайки с над 40 секунди подгласниците си – съответно Андрея Дяксова (НСА Сивен София) и Лилиана Гоцева (Младост Благоевград) при жените и Ивайло Каменаров (Компас-крос Русе) и Стефан Михайлов (Бачо Киро Дряново) при мъжете.

Награждаване - Българска паркова купа 2016 - 3ти кръг
Награждаване – Българска паркова купа 2016 – 3ти кръг

В генералното класиране за Българската паркова купа и двамата състезатели на Вариант 5 станаха крайни победители след като Антония спечели 2 от 3 старта, а Иван се наложи и в 3-те състезания от веригата.

От 3-ти до 5-ти юни се проведе и тридневното състезание купа „България”. В надпреварата взеха участие 55 състезатели на СКО „Вариант 5” Търговище. Домакините от Варна предоставиха на участниците много техничните и тежки райони край кк Златни пясъци и Аладжа манастир. Въпреки че през 2015 състезанията за купа „България” бяха организирани на същите райони, и през 2016 много голяма част от състезателите изпитваха трудности по състезателните маршрути.

В елитните групи отново победители бяха състезатели на „Вариант 5”. При жените Антония Григорова отново бе над всички и взе безапелационна победа в общото класиране. Нейни подгласнички станаха Андра Анхел (Румъния) и Лилиана Гоцева (Младост Благоевград). При мъжете Кирил Николов, който също имаше само няколко дни почивка след Европейското първенство, също беше безапелационен в общото класиране за купа „България”. На 3-то място в елитната мъжка категория се нареди Иван Сираков, а между съотборниците във „Вариант 5” се нареди Ивайло Каменаров (Компас-крос Русе).

Награждаване купа "България" 2016 - МЖ21Елит
Награждаване купа “България” 2016 – МЖ21Елит

Победители в купа „България” за СКО „Вариант 5” в своите групи завоюваха още Яна Илиева (Жени 12), Радмила Сапунджиева (Жени 40), Петранка Ангелова (Жени 45) и Виктор Вичев (Отворен дълъг маршрут). Второ място спечелиха Цвета Илиева (Жени 18) и Ина Ненкова (Жени 10), а трето – Йордан Симов (Мъже 65). Анжела Василева остана на крачка от призовата тройка и завърши 4-та при Жени 12.