Velikden Cup 2017 Overview

За поредна година купа „Великден” във и край град Търговище се превърна в един четиридневен празник на ориентирането. По време на този светъл празник над 600 участници от 10 страни взеха участие в надпреварата.

В програмата бяха включени четири дистанции – на 14-ти април организаторите от СКО „Вариант 5” предложиха нов формат за участниците – масов старт средна дистанция, през уикенда следваха Спринт и Средна, носещи точки за Световната ранглиста и на 17-ти състезанията завършиха с Дълга дистанция.

Масовият старт средна дистанция се проведе край село Козица. Общото мнение от участниците беше, че нововъведеният формат е много интересен и динамичен и определено по-подходящ от One-man-relay предните години. Това определено беше добър знак за организаторите. Доста от медалите се разпределиха с финален спринт, което допълнително повиши атмосферата на просторната и добре построена арена.

Победители в елитните групи станаха Илияна Илиева от „Узана” Габрово, следвана от Ясна Петрова, „Истрос” Русе и Антония Григорова „Вариант 5” Търговище при жените и Кирил Николов от „Вариант 5” Търговище, следван от Рома Чобану и Александър Блеждеа от „Университате” Крайова, Румъния при мъжете.

Във втория състезателен ден организаторите бяха построили интересни и бързи маршрути в кв. Варош и централната част на града за Спринтовата дистанция, която носеше точки за Световната ранглиста. Времето отново беше много приятно, а финалната арена в центъра на града – много атрактивна. В елитните групи състезателите бягаха изключително бързо и впечатлиха дори техническите ръководители. Победител в жени-елит стана Лилиана Гоцева, „Младост” Благоевград, следвана от съотборничката си Кристина Иванова и Антония Григорова от „Вариант 5” Търговище. При мъже-елит победител стана Иван Сираков, „Вариант 5” Търговище, следван също от съотборника си Кирил Николов, а третото място остана за Ивайло Каменаров от „Компас-крос” Русе.

В третия състезателен ден, арена на надпреварата беше гората около село Момино – Бункера. Средната дистанция отново носеше точки за Световната ранглиста, както и сериозни парични премии в елитните групи. Състезателите трябваше да се справят с технични и тежки маршрути в гора покрита изцяло с левурда. В доста оспорвана битка в елитните групи, победители станаха Андра Анхел от „Университате” Крайова и Иван Сираков „Вариант 5” Търговище. Техни подгласници бяха Илияна Илиева „Узана” Габрово и Антония Григорова „Вариант 5” Търговище и Ивайло Каменаров „Компас-крос” Русе и Кирил Николов „Вариант 5” Търговище.

В последния ден, отново в района на село Момино, но този път към Ловния дом, състезателите трябваше да бягат тежка дълга дистанция и то в дъжд и не много високи температури. Въпреки това, надпреварата протече гладко и без проблеми. Победителка при жени-елит отново стана Андра Анхел от „Университате” Крайона, следвана от Лилиана Гоцева „Младост” Благоевград и талантливата 14-годишна Ясна Петрова от „Истрос” Русе. При мъже-елит за трети пореден ден Иван Сираков „Вариант 5” Търговище беше над всички и спечели, втори и трети останаха Тамаш Богия „Униреа Алба Юлия” Румъния и Теодор Йорданов „Компас-крос” Русе.

Състезанията за купа „Великден” и Трофей „Търговище” нямаше да бъдат възможни без огромната подкрепа на Община Търговище, Lions Club Баден-Хайтерсберг Швейцария, Förderverein “Variant5” Швейцария, Ховаг България (Търговище), Кристиан Фиехтер, Агрико България ООД и други. Разбира се, всички съдии и доброволци бяха също толкова важни за провеждането на международните състезанията на такова високо ниво.

И не забравяйте, догодина „Вариант 5” организира „Вариант 5 дена” – 5-дневни състезания в района на Пампорово от 31.07 до 04.08. 2018г. Петдневката ще бъде предшествана и от 7-постовата ни щафета „Ултра 7” в района на Рожен.

Разбира се, няма да пропуснем да организираме и купа „Великден” 2018 – така че Ви очакваме отново от 5 до 8 април 2018 край Търговище!