През почивните дни се проведоха състезанията за традиционната купа „Великден 2013”. И тази година клуб «Вариант5» организира силно международно състезание, където се състезаваха над 600 състезатели от цяла България и 9 други страни в четири дистанции – one-man-relay, спринт, средна и дълга дистанция, като последният старт носеше точки за Световната ранглиста.

Времето, атмосферата и финалните арени бяха невероятни и хората, които бяха само зрители също имаха възможността да се насладят на почивката си. В района на финала всеки ден бяха организирани игри за децата до 10 години, които бяха толкова интересни, че и по-големите се редяха на опашка, за да се включат. Само във възрастова група до 10 годишни всеки ден участваха над 80 деца.

Първият старт – One-man-relay, беше организиран до с. Дългач. Техническият ръководител беше построил доста бързи маршрути, с което битката във всички групи стана много оспорвана. Победители в елитните групи (жени и мъже 21) станаха Veronica Minoiu (Румъния) и Daniel Stroescu (Румъния). Състезателите от «Вариант5» се класираха както следва: Димитър Делев – първи при 14 годишните. Втори в своите групи се класираха Петър Василев (мъже 12), Цвета Илиева (жени 16) и Веселин Илиев (мъже 40). Само на секунди от медалите останаха Бетина Бонева (жени 12) и Стефани Алексиева (жени 14), заемайки 4-ти места.

Вторият старт – Спринтът, се проведе в село Александрово, като старта и финала бяха в центъра на селото. Състезателите имаха възможност да бягат в гора с добра видимост и проходимост. Победител при Мъже-Елит стана Daniel Barkasz (Румъния), а при Жени-Елит – Наталия Димитрова (Академик Варна). При 14-годишните Здравко Овчаров се класира първи, други състезатели на Вариант 5, които намериха място в тройката са Слав Вампоров (мъже 20), Радмила Сапунджиева (жени 40) и Веселин Илиев (мъже 40).

Третият старт – Средната, се проведе в местността «Божурена поляна» над с. Стража по посока х. Младост. Навръх Великден състезателите продължаваха да се състезават. Хубавото време, цъфналите божури и музикалния поздрав от Народно читалище Развитие – с. Стража също допринесе за доброто настроение. Победител при мъже Елит стана Владимир Атанасов (Бегун-Варна), а при жени Елит – Антония Григорова-Бургова (Александър Логистик – София). Състезателите на отбора от Търговище Валентин Кирилов (мъже 20) и Димитър Делев (мъже 14) се класираха втори и трети съответно във възрастовите си групи.

Четвъртият старт беше кулминацията на 4-дневните международни състезания за купа „Великден2013” – Дълга дистанция до село Росина. Стартът носеше точки за Световната ранглиста в елитните групи, а и наградите при тях бяха доста атрактивни – 600 лв, 250 лв, 100 лв съответно за 1во, 2ро и 3то място за всяка от двете групи, както и изключително красиви и големи купи. Районът на състезанието беше с доста добра проходимост и видимост и предполагаше бързо бягане, но въпреки това ориентирането на места беше трудно и всяка, дори и малка грешка костваше ценно време на състезателите, които се борят за челно класиране. С много силно бягане победител при Мъже-Елит стана Кирил Николов (Вариант 5 Търговище), а плътно след него се нареди и другия наш състезател Иван Сираков. Двамата успяха да вземат участие в най-важния старт от надпреварата, въпреки участието си в едно от най-големите състезания по ориентиране в света – шведската 10-постова щафета Тиомила, която се проведе през уикенда. При Жени-Елит победителка стана Наталия Димитрова (Академик Варна).