Купа „Великден” 2014 приключи успешно с първия Трофей „Търговище”, който беше спечелен от Кирил Николов (Вариант 5 Търговище) и Илиана Илиева (Узана Габрово).

През изминалите почивни дни се проведоха четири много силни старта от международните състезания за купа „Великден” 2014 – най-голямото състезание в България, организирано от клуб по ориентиране „Вариант 5” Търговище. В надпреварата взеха участие 750 състезатели от страната и 11 други държави. Четири различни дисциплини на коренно различни терени за ориентиране определиха победителите във всеки един от дните. Последният старт беше за трофей „Търговище”, който се провежда за първи път – състезанието в елитните групи даваше точки за Световната ранглиста и имаше много привлекателни награди.

В първия ден от купа „Великден” беше дисциплината one-man-relay, в която всеки състезател избягваше щафета сам. Състезанието се проведе край село Кралево, а първо и второ място в мъжката елитна група бяха спечелени от представителите на Вариант 5 Търговище – Кирил Николов и Иван Сираков, третото място беше заслужено от Йонут Цинка (Румъния). В женския елит представителката на домакините Антония Григорова зае второ място, като бе изпреварена само от Илиана Илиева, която живее и тренира в Норвегия, но в България се състезава за Узана Габрово. Третото място беше заето от Наталия Димитрова (Академик Варна).

Бронзови медали заеха много от представителите на Търговище – при Жени 16 години – Цвета Илиева, Владимир Колев също остана с трето място при Мъже 21 Б, както и Веселин Илиев – при Мъже 40 години. В отворените маршрути Севи Мали и Иван Мяшков заеха втори места.

Втория състезателен ден се проведе в центъра на град Попово. Въпреки че валеше проливен дъжд, спринтовата дистанция протече перфектно и още веднъж всички се убедиха, че лошо време за ориентировача – няма. За „Вариант 5” победата в елитните групи този път беше при жените – Антония Григорова се окичи със златния медал като победи Илиана Илиева (Узана Габрово) и Наталия Димитрова (Академик Варна). При мъже елит победител стана Йонут Зинка, а непосредствено след него на няколко секунди се наредиха представителите на домакините – съответно Иван Сираков и Кирил Николов.

При Жени 20 години Мартина Джулиева от “Вариант 5” се нареди втора, при Жени 40 години Радмила Сапунджиева успя да победи конкуренцията и заслужено зае 1-во място. В отворените маршрути представителите на домакините грабнаха три бронзови медала – Димитър Вълкарев, Деница Цонева и Иван Мящков.

През третия ден на купа „Великден” времето беше благосклонно към участниците и атмосферата на финала беше много по-преповдигната. Състезанието за средната дистанция се проведе в местността Фисека, където участниците трябваше да се изправят пред много техничния и труден за ориентиране район, с много релеф и камъни с различна големина. Победител в мъжката елитна група отново стана представител на „Вариант 5” Търговище – Кирил Николов, а в женския елит Антония Григорова (също „Вариант 5”) се пребори за бронзовия медал. В тези най-силни групи трети и четвърти ден имаше и gps-проследяване и зрителите, както и състезателите в последствие, можеха да наблюдават откъде и как се движат най-добрите.

Търговишките състезатели отново имаха успехи – Дани Бонев и Бетина Бонева (Вариант 5) се наредиха на трето място съответно при момчетата до 12 години и момичетата до 14 години. Победа за домакините записа Цвета Илиева при Жени до 16 години, а Мартина Джулиева остана 3-та при Жени до 20 години. При Мъже 21 Б Владимир Колев успя да надвие над конкурентите и да вземе златния медал, същото стори и Радмила Сапунджиева при Жени 40 години. Веселин Илиев зае 2-ро място при Мъже 40 години. В отворения маршрут представителя на домакините Стилиян Панчев спечели 1-во място.

В последния ден от състезанията за купа „Великден” беше дългата дистанция, която носеше точки за Световната ранглиста и беше първия Трофей „Търговище”. Всичко това, в комбинация със значително увеличения награден фонд мотивираха всички елитни състезатели да се раздадат напълно по тежките маршрути, които техническия ръководител Диан Бонев беше направил. Времето беше прекрасно и завършека на състезанията наистина беше впечатляващ.

В елитните групи доминацията на клуба по ориентиране от Търговище – „Вариант 5” отново беше много сериозна с победа в мъжкия клас и две трети места. Първият Трофей „Тръговище” при Мъже Елит беше спечелен от Кирил Николов, а неговият съотборник Иван Сираков се пребори за 3-тото място. Межу тях успя да се вклини представителя на Румъния – Йонут Цинка. При Жени Елит трето място успя да спечели Антония Григорова („Вариант 5”) като беше победена само от Илиана Илиева (Узана) и Наталия Димитрова („Академик”).

WRE Targovishte Trophy 2014 - Long distance - M21E

Йоан Петков от “Вариант 5” спечели 2-ро място при 14 годишните момчета. Мартина Джулиева успя да се нареди 2-ра при Жени до 20 години, а Владимир Колев 3-ти при Мъже 21 Б. Радмила Сапунджиева остана 2-ра при Жени 40 години, а в отворения клас Иван Калфов завоюва 3-то място.

Така състезанията за купа „Великден” завършиха изключително успешно за домакините от клуб по ориентиране „Вариант 5” Търговище. Освен като участници, те се справиха още по-добре като домакини и организатори на това най-голямо международно състезание по ориентиране в България! Златните спонсори на проявата бяха от изключителна важност, затова още веднъж ще Ви го споменем: Алианц България, Lions Club (Швейцария), Tissot (представителя за България „Джулиани”), Община Търговище! Изключителен принос за състезанието, както и за развитието на младите таланти в България има и Кристиан Фиехтер (Швейцария), който и тази година подкрепи всички деца до 16 години! Още много имена на спонсори и партньори направиха това събитие толкова грандиозно! Състезанието беше наблюдавано от международни експерти в областа, някои от тях дори взеха участие:

• Нейно Превъзходителство Регина Ешер, посланик на Конфедерация Швейцария в България
• Професор Валтер Менгисен, директор на Швейцарската Академия на Спорта (Eidgenössische Hochschule für Sport Magglingen, EHSM)
• Професор Рудолф Сутер, директор на Професионална гимназия Ленцбург,
Швейцария
• Рут Хумбел, Член на Швейцарския парламент (и многократна WOC – медалистка)
• Стефан Крамер, софтуерен инженер, директор на компанията Sportsoftware, Германия

Главен съдия на купа „Великден” беше Марк Летау, а главен технически ръководител – председателят на клуб по ориентиране „Вариант 5” – Диан Бонев.