През изминалия уикенд се проведе поредното издание на международната купа „Вариант 5” – най-голямото клубно състезание в България – 4 старта – 2, от които, носеха точки за световната ранглиста. Проявата събра над 700 участника от 10 държави, които имаха възможността да бягат и определят победителите в нощния старт, спринта, средната и дългата дистанции. По време на тези 4 вълнуващи дни участниците, както и техните треньори и спътници имаха възможност да се повеселят и разкършат на традиционната „вечер на ориентировача”. През 2015 година организаторите от СКО „Вариант 5” за пореден път организираха грандиозен концерт – този път главните действащи лица бяха рок-групата БТР. И въпреки дъжда, който се изля по време на концерта атмосферата беше невероятна.

Нощният етап (30.04) от купа „Вариант 5” се проведе в парк „Борово око” с финална арена разположена в близост до езерото и художествената галерия в град Търговище. Победители в елитните групи станаха Илияна Илиева (Узана Габрово) и Кирил Николов (Вариант 5 Търговище). Техни подгласници станаха съотборниците във Вариант 5 – Антония Григорова и Валентин Паскалев. Тройките бяха допълнени от Силвия Шандуркова (Узана Габрово) и Петър Доганов (НСА Сивен София).

В нощния старт състезателите на „Вариант 5” се представиха отлично, спечелвайки 7 първи места. Освен Дизела, който победи в елита, Пламена Христова и Дани Бонев победиха при мъже и жени до 12 години, а Ренета Ненкова и Ивайло Цонев останаха съответно 2ра и 3ти в същата възраст. Цветомира Петрова зае 2-ро място при жени 14 год, а при 16 годишните Бетина Бонева зае 2-ро място, а Здравко Овчаров – 3-то. Цвета Илиева също се представи отлично и спечели в групата жени до 18 години. Радмила Сапунджиева, Петя Христова, Катерина Бонева, Яна Илиева, Десислава Димова, Калина Николаева и Александър Василев също се наредиха сред първите три в техните възрастови групи.

Plamena Hristova winner in W12

Спринтовата дистанция (01.05), която носеше точки за световната ранглиста беше доста атрактивна за елитните състезатели и почти 60 състезателя си успорваха призовите места. Районът на състезанието включваше градска част от град Лозница, както и изключително чистата и проходима гора в близост. Въпреки, че техническите трудности не бяха толкова много, доста състезатели допуснаха грешки, но не и Илияна Илиева и Кирил Николов, които повториха победите си от предната вечер. Победителите обаче бяха трима, тъй като Антоанета Дяксова (НСА Сивен София) направи отлично бягане по женския маршрут и даде равно време с това на Илияна.

Пламена Христова (Ж12) и Здравко Овчаров (М16) от „Вариант 5” грабнаха съответно бронз и сребро в спринтовата дистанция. Веселин Минев, Александър Василев и Виктор Вичев завоюваха победи в техните групи, а Радмила Сапунджиева остана 3-та в жени 40.

Antonia and Kiril winners in Targovishte Trophy

Средната дистанция (02.05) се проведе в района на село Дралфа, където районът беше много разнообразен и предизвикателен. В първата и последната част маршрутите преминаваха в гора с намалена видимост и по-трудна проходимост, докато в средата състезателите имаха възможност да се насладят на много чиста и приятна за бягане гора. Победителите в елитните групи имаха нужда от малко повече време от предвиденото, за да преминат по маршрутите, но и в двата случая това се дължеше на допуснати грешки от тях. Антония Григорова (Вариант 5 Търговище) грабна победата при жените, оставяйки Илияна Илиева (Узана Габрово) на 2 мин зад себе си, а Кирил Николов се пребори за трета поредна победа – единствено Владимир Атанасов (Бегун Варна) имаше шанса да промени това, но остана на 38 секунди зад Дизела.

При най-малките момичета (Ж12), бягащи с карта, отново имахме представители на „Вариант 5” на стълбичката – победителка стана Анжела Василева, а Пламена Христова затвърди добрата си форма с още едно 3-то място. При жени 14 години Цветомира Петрова зае 2-ро място, а при 16 годишните Цвета Илиева и Здравко Овчаров се наредиха съответно 2-ра и 3-ти. Веселин Минев и Радмила Сапунджиева спечелиха в техните групи, а Николай Ненков и Десислава Димова заеха 3-тите места.

В последния ден от купа „Вариант 5” (03.05) се проведе и дългата дистанция „Трофей Търговище”, която също носеше точки за световната ранглиста, а освен това внушителен награден фонд очакваше призьорите в елита. Организаторите бяха избрали доста тежък район за този старт и всички маршрути имаха висок процент изкачване. Надпреварата при жените беше изключително интересна, след като голяма част от тях допуснаха грешки. В крайна сметка победителка в дългата дистанция стана Антония Григорова (Вариант 5 Търговище), следвана от Илияна Илиева (Узана Габрово) и Антоанета Дяксова (НСА Сивен София). При мъжете Кирил Николов Дизела показа по много убедителен начин, че заслужава победата и победи с почти 12 минути втория Владимир Атанасов (Бегун Варна), а трети остана Ивайло Каменаров (Компас Крос Русе).

Представителите на „Вариант 5” се представиха много добре и в последния ден на надпреварата – за Трофей Търговище – Пламена Христова записа още една победа при жени 12, а при 16 годишните Цвета Илиева и Здравко Овчаров отново бяха сред призьорите – съответно втори и трето място. Радмила Сапунджиева и Владимир Колев също се наредиха сред първите трима в своите групи.

Christian Fiechter

В състезанията взеха участие много голям брой деца на възраст до 16 години – около 300, което е една от основните цели на организаторите. През последните години „Вариант 5” имаше възможност да подкрепя клубовете, които участват с повече деца в тази възрастова граница, покривайки стартовите такси, разходи за път, а дори и давайки премии за всяко дете, което участва. Човекът, който стои зад покриването на тези разходи всъщност е швейцарец и се казва Кристиан Фийхтер. Щастливи сме да Ви напомним, че в интервюто, което главния съдия Марк Летау му взе по време на награждаването на дългата дистанция, той даде позитивен отговор „ДА”, че тази подкрепа ще продължи и през 2016 година.

Kids at Variant5 Cup 2015

Подготовката за състезанието догодина вече започна, а наредба вече може да намерите в сайта на състезанието – купа „Великден” 2016 – www.cup.variant5.org . Заповядайте!

Повече информация за състезанията като резултати, снимки, бюлетини, gps-тракинг и др. може да намерите на: www.cup.variant5.org /// www.facebook.com/variant5cup /// www.facebook.com/velikdencup