“Вариант 5” Търговище се завърна от най-важното състезание при 12-18 годишните за годината – Държавно първенство в град Котел и село Медвен, което се проведе през изминалия уикенд. Титлите в отделните групи бяха разпределени измежду 350 състезатели от цялата страна. Участниците имаха възможността да покажат на какво са способни в три дисциплини – спринт, дълга и щафети.

В петък се проведе спринтът в центъра на град Котел. Интересен маршрут с много вариантни отсечки и бърза скорост, въпреки мократа настилка. Отлично се представи Пламена Христова при 12-годишните като завоюва златен медал с преднина от 13 секунди. Само 34 секунди не достигнаха на Ренета Ненкова в същата група и остана четвърта. Дани Бонев при момчетата 12 години също остана четвърти, само на 4 секунди, а Калоян Петров – шести. При момчета 16 години Здравко Овчаров се класира трети и се добра до бронзовия медал.

ДП 12-18 год - Спринт - Ж12 - Пламена Христова със златен медал
ДП 12-18 год – Спринт – Ж12 – Пламена Христова със златен медал

В събота в района на село Медвен се проведе дългата дистанция – разнообразни маршрути, където състезателите трябваше да адаптират техниката си на ориентиране – от поляни, към горски участъци, дерета, склонове и места с много камъни и скали. Състезателите на Вариант5 отново се представиха добре – при 12-годишните Яна Илиева се класира втора, Калоян Петров – трети, а Дани Бонев остана шести. “В главата му беше предстоящият мач с Черно море. Стартира нулева минута и веднага отпътува за Търговище. Воюва на два фронта и се справи добре. Футболистите биха с 3:2”, разказа треньорът и негова майка – Петранка Ангелова.

При 16-годишните Здравко Овчаров отново грабна бронзовия медал с отлично бягане. При 14-годишните Бетина Бонева се класира пета, а Цвета Илиева – четвърта при 18-годишните.

ДП 12-18 год - Дълга дистанция - М16 - Здравко Овчаров с бронзов медал
ДП 12-18 год – Дълга дистанция – М16 – Здравко Овчаров с бронзов медал

В неделя се проведоха и щафетите в три поста в района на село Медвен. Състезателите на Вариант 5 спечелиха злато при 12-годишните момичета – Анжела Василева, Яна Илиева и Пламена Христова. С бронзови медали се окичиха щафетите при 14-годишните – Илияна Петкова, Цветомира Петева и Бетина Бонева и при 16-годишните момчета Димитър Делев, Йоан Петков и Здравко Овчаров.

Общо 8 медала спечели “Вариант 5” от Държавното първенство – 5 от индивидуални стартове и 3 от щафетите. Паралелно с националния шампионат се проведе и купа “Котел”, където участваха и няколко родители на нашите състезатели – Десислава Димова спечели второ място при 35-годишните, а Александър Василев – трето при 45-годишните мъже.

Младото поколение на СКО "Вариант 5"
Младото поколение на СКО “Вариант 5”

Състезанията от Държавния спортен календар приключват с Държавно първенство по Маратон, което ще се проведе в околностите на град Ямбол на 24-ти октомври.