Над 250 състезатели от 32 клуба от цялата страна взеха участие в първите държавни първенства по ориентиране за сезона, които се проведоха край гр. Хисаря и селата Мътеница и Старосел – смесена спринтова щафета, средна дистанция и спринт.

След тригодишна пауза, „Вариант 5“ Търговище отново е победител сред елита в смесената спринтовата щафета по ориентиране! От 2014 година, когато дисциплината влиза в програмата на Държавните първенства, до 2019 година клубът е безапелационен в този формат. На първенството през изминалия уикенд, трикратният победител през последните три години – „Компас крос“ (Русе) беше детрониран и отличието се върна във „Вариант 5“. С много силни бягания и на четирите поста, Ния Онуфриева, Стефан Йорданов, Иван Сираков и Ренета Ненкова заслужиха златните медали. Подгласници в класирането останаха „Компас крос“ (Русе) и „Трапезица 1954“ (В.Търново).

При младежите и девойките щафетата на СКО „Вариант 5“ също се представи много добре и зае 2-ра позиция, след отбора на „Компас крос“ (Русе) и изпреварвайки състава на „НСА – Сивен“ (София). Емили Александрова, Ивайло и Тервел Драгоеви и Юлия Георгиева бяха състезателите, които спечелиха сребърни медали.

В средната дистанция, която се проведе в района над с. Мътеница, Иван Сираков (Вариант 5 Търговище) се представи повече от блестящо и победи в мъжката елитна група, където стартираха 91 състезатели, с безпрецедентна разлика от 5:57 минути пред втория в класирането – Ивайло Каменаров (Компас крос Русе). Третата позиция зае Апостол Атанасов (Трапезица 1954 В. Търново).

Тервел Драгоев (Вариант 5) беше най-бърз при младежите и така донесе втората от четири титли за деня за клуба от Търговище. Със силно бягане Тервел остави зад себе си останалите 49 състезатели, а първи подгласници бяха Преслав Щерев (Бегун Варна) и Здравко Колев (Север Плевен).

Ренета Ненкова беше третият представител на Вариант 5, който успя да се добере до медалите от трудната средна дистанция на Държавното първенство за 2023 година. При девойките тя отстъпи само на Ивана Педева от отбора на „НСА – Сивен“ (София), трета позиция зае Яна Илиева (Трапезица 1954 В. Търново).

В последния ден от програмата се проведе и спринта, където този път Ренета Ненкова беше безпогрешна и прелетя по маршрута из улиците на село Старосел, побеждавайки всички девойки. На сребърна и бронзова позиция се класираха съответно Рая Асенова (Истрос Русе) и Louna Chatelon (НСА – Сивен София).

В мъжката елитна група миналогодишния шампион в дисциплината се представи на ниво и този път донесе сребро за Вариант 5 Търговище. Стефан Йорданов бяга силно, но отстъпи пред Ивайло Каменаров (Компас крос Русе). Бронзът заслужи Валентин Шишков (Трапезица 1954 В. Търново).

Следващите важни стартове от календара на Българска федерация ориентиране са тези за купа „България“, която ще се проведе от 2 до 4 юни в кк Боровец.

One thought on “Вариант 5 отново на върха в спринтовата щафета! Връща се с още 5 медала от индивидуалните стартове!